זהר נוה, משרד עורכי דין
ייעוץ ועזרה משפטית מקצועית

איך לבחור עו"ד במקרקעין?

מקרקעין ונדל"ן /איך לבחור עו"ד במקרקעין?

מאת עו"ד זהר נוה

הרי לכם השוואה בין שתי עסקאות:
 
א' החליט לרכוש רכב מיד שניה תמורת סך של 30,000 ₪. לצורך כך, דאג שיגיעו יחד איתו לבדיקת הרכב אחיו, אביו, חברו הטוב המבין במכוניות ולקח את הרכב לבדיקה במכון רישוי מוסמך לו שילם עבור הבדיקה סך של 600 ₪.
 
ב' החליט לרכוש דירה בשווי של 2,000,000 ש"ח כשלצורך כך לקח משכנתא מהבנק לתקופה של 25 שנה אך לא לקח עורך דין שילווה אותו בעסקה מאחר ומדובר בעלות כספית אותה ביקש לחסוך.
 
ההבדל בין שתי העסקאות ברור – במקרים רבים מדי, אנשים מבצעים עסקאות רכישת דירות ללא ליווי עורך דין מתוך אמונה כי המדובר בעסקה סטנדרטית ואין סיבה לשלם עבור כך לעו"ד אולם במרבית המקרים, שאלת רכישת הדירה נושאת בחובה שאלות משפטיות חשובות ביותר ביכולות להשפיע לא רק על העסקה עצמה, אלא שיש לה השלכות כבדות משקל ביחס לכספים, זמן, עוגמת נפש ועוד.
 
מצד שני, אותם אלו אשר כבר נעזרים בשירותי עו"ד, פונים במקרים רבים לעו"ד אשר אינם מתמחים בתחום הנדל"ן ואינם בקיאים בתחום זה כאשר התוצאה היא אותה אחת כאילו לא נעזרו בעו"ד מלכתחילה.
 
 השאלה – איך לבחור עו"ד בעסקת מקרקעין המתמחה בתחום?
 
1.         ראשית, חשוב ביותר להיות מיוצג ע"י עו"ד בעסקאות מקרקעין, הן בעסקאות רכישה מקבלן והן בעסקאות דירות יד שניה. חשוב שעורך הדין המייצג יהיה בעל ידע וניסיון בתחום זה על מנת שיהיה ביכולתו להבין את כל ההיבטים הרבים והמקיפים של העסקה הספציפית, איך להימנע מבעיות או לעקוף אותן, כיצד לפתור מצבים שונים העולים במהלך עסקה וכו'.
 
2.         יש לזכור כי עסקת מקרקעין הינה עסקה מורכבת הדורשת התייחסות לשלל נושאים ושאלות משפטיות ועל כן חשוב שעוה"ד המייצג יבין בתחומים אלו ויהיה בעל ניסיון בתחום המקרקעין. במקרים רבים, בניית עסקה במקרקעין דורשת הכנת מסמכים רבים, ניסוח הסכמים בעלי הוראות רבות שלעיתים קשורות זו בזו וביצוע בדיקות רבות שנועדו לוודא שאין בעיות לא צפויות בעסקה. עו"ד מנוסה בתחום המקרקעין, ידאג לבדוק מראש ועוד קודם לחתימת הסכם כי על הדירה הספציפית אין עיקולים, שעבודים, צוים שיפוטיים וכו' אשר יכולים לא רק לטרפד עסקה, אלא לגרום לרוכש כאב ראש קשה כמו גם עוגמת נפש רבה והפסד כספי ניכר.
 
3.         בכל הנוגע לפעולות של עוה"ד לבצע, ראו מאמרים נפרדים על רכישת דירה מקבלן ורכישת דירה מיד שניה. המדובר במסכת של פעולות סבוכות אשר עו"ד המתמחה במקרקעין מבצע על מנת להבטיח את זכויותיו של הקונה ולמנוע הופעת הפתעות לא צפויות ולא נעימות.
 
4.         חשוב לזכור – בעת רכישת דירה מקבלן, נדרש הקונה לשלם לעו"ד של הקבלן סך של 1.5% + מע"מ משווי העסקה. אין משמעות הדבר שעו"ד של הקבלן מייצג את הרוכש, אלא שתשלום זה נועד כשכר עבור רישום הדירה בעתיד ע"ש הקונה בספרי המקרקעין.
           
רוכשים רבים נוטים לחשוב כי עו"ד של הקבלן מייצג אותם ואת האינטרסים שלהם אך זו טעות נפוצה – גם אם הדבר כרוך בהוצאה כספית ניכרת, רצוי וכדאי להיעזר בשירותי עו"ד משלכם בעת רכישת דירה מקבלן מאחר ורכישה זו סבוכה יותר מאשר רכישת דירה יד שניה וכוללת שאלות משפטיות רבות וסבוכות יותר הדורשות התייחסות של איש מקצוע המבין ויודע כיצד להתייחס לבעיות ושאלות אלה.
 
5.         השאלה העיקרית שנשאלת היא מהו גובה שכרו של עו"ד המייצג בעסקת מקרקעין. לכך אין תשובה מוחלטת אך נהוג שבעסקת רכישה מקבלן, ינוע שכר הטרחה בטווחים של בין 1% ל-1.5% ממחיר העסקה. שכר הטרחה לעורך-הדין מטעם הרוכש בעסקת דירה יד שניה יהיה בטווח בין 0.5% ל-1.5% נוספים.
 
חשוב לזכור – במקרים רבים תוכלו למצוא עורכי דין אשר יבקשו שכר טרחה הנמוך מהשכר המצוין לעיל אך לכך יש מחיר – לעיתים עוה"ד אינו מקצועי דיו או אינו מתמחה בתחום כך שהחסכון בעלות עלול לעלות ביוקר בשלב מאוחר יותר.
 
בנוסף, עו"ד "זול" משמעו שאין הוא מטפל בכל שלבי העסקה אלא עלול אף לשלוח אותכם לבצע פעולות משפטיות במקומו כגון רישום הערת אזהרה, הגשת מסמכים לרשויות המס, רישום משכון ועוד. במקרים רבים, הרוכשים אינם מבינים בהליכים אלו ואינם יודעים מה לעשות וכיצד לפתור בעיות ו/או שאלות הצצות במהלך העבודה ועל כן שווה לשלם שכר מלא על מנת לקבל שירות מלא מהתחלה ועד הסוף ולחסוך לעצמכם הרבה כאב ראש וכאבי רגלים.
 
 
הכותב הינו עו"ד המתמחה בתחום המקרקעין והנדל"ן
 
האמור ברשימה לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד
 

הקשרו עוד היום:03-6950662